Kuidas toetada toiduga aju tööd

Käty Kuulman
Copy of Copy of Copy of Copy of Copy of Copy of Copy of Copy of Copy of Copy of Copy of Copy of Untitled (4)

Mis on kõige olulisem osa sinu kehast? Mis on see millest sõltub kas me oleme õnnelikud või mitte? Millest sõltub lisaks õnnele ka meie majanduslik heaolu, suhted lähedastega ja kõik muu, mis meie elust elamisväärse teeb?

Loomulikult on see meie aju. Kõik see, mida me ihaldame ja mille poole me püüdleme, asub meie peas ning sõltub sellest, milline on meie aju heaolu. Kui meie aju tervis on hea, siis kogeme positiivseid emotsioone tugevamalt, keskendume vähem negatiivsele ning tunneme ennast kokkuvõttes oluliselt õnnelikumana kui oleksime siis, kui meie aju “tervis” lonkaks kahte jalga.

Millest sõltub meie aju “tervis”?

Lihtsustatult võiksime tuua välja 5 peamist protsessi, läbi mille  me ise saame mõjutada oma aju funktsioneerimist. Need on: õige toit, piisav liikumine, piisav uni, suhtlemine ja mõttetöö. Mõttetöö tähendab oma aju igapäevast mõõdukat koormamist erinevate, meeldejätmist ja meenutamist sisaldavate tegevustega aga ka probleemilahenduse ülesannetega. Suhtlemine tähendab igapäevast piisavat suhtlust meeldivate ja toetavate inimestega. See on meie vaimsele tervisele hädavajalik. Piisav uni ja piisav liikumine on hädavajalikud selleks, et meie aju saaks piisava verevarustuse, et igapäevaste protsesside käigus tekkinud jääkained viidaks ajust välja. Uuringud näitavad, et meie ajutegevus magades mitte ei vähene, vaid hoopis suureneb. Unel on oluline roll päeva jooksul kogunenud informatsiooni korrastamise ja talletamise juures.

Ja olemegi jõudnud meid enim huvitava protsessi ehk toidu ja söömise juurde. Toit on meie aju ehitusmaterjal. See, mida me sööme määrab ära, millest meie ajurakud ehitatakse ja millisele materjalile toetudes neid pidevalt töökorras hoitakse. Kui toit mida me sööme annab kõik meie ajule vajalikud toitained, siis oleme me terasemad, jaksame rohkem ning meie vaimne sooritusvõime sealhulgas ka võime dieeti pidada või kaalu jälgida on oluliselt kõrgemad kui toitaine puuduse korral.

Mida me saame teha aju toimimise parandamiseks?

5 lihtsat soovitust

1. Vii ennast kurssi aju tervist toetavate dieetide ja toitumisviisidega. Me ei ütle, et sa peaksid neid järgima hakkama. Piisab kui sa tead millised dieedid ja toitumisviisid on teaduskatsetes näidanud kõige suuremat positiivset mõju meie aju tervisele. Kõige paremaid tulemusi on näidanud Vahemere dieet, Skandinaavia dieet, DASH dieet ja MIND dieet. Mis on nendes dieetides sarnast? Need sisaldavad palju puu- ja juurvilju, täisteratooteid. Neis on palju tervisliku valgu ja kasulike rasvade allikaid. Samas on neis vähem ületöödeldud ja suhkruga rikastatud valikuid.

2. Keskendu olulistele toitainetele. Nii nagu sinu auto vajab kvaliteetset kütust, vajab sinu aju olulisi toitaineid. Nendeks toitaineteks on omega- 3 rasvhapped, B- ja D- grupi vitamiinid ning rauarikkad toiduained. Need toitained aitavad hoida üleval aju aktiivsust ehk sünapseid neuraalsetes juhtteedes. Samuti aitavad need vähendada oksüdatiivset stressi.

3. Kõht – aju juhttee. Sinu soolestik suhtleb otse sinu ajuga. Seetõttu on ka sinu soolestikus elavate bakterite tüüp, kogus ja tervis vahetult seotud ka sinu ajusse jõudvate signaalidega. Et hoida oma soolte tervist ja seeläbi parandada ka aju funktsioneerimist, tarbi kindlasti kiudainerikkaid toite koos tervislike valkudega. Täisteratooted, puu- ja juurviljad ning hapendatud toiduained nagu keefir ja jogurt. Kindlasti on kasu eestlaste lemmikust – hapukapsast.

4. Väldi üksluisust. Parim viis oma aju tervise toetamiseks on toituda võimalikult tasakaalustatult ja mitmekesiselt. Keskendudes üksikutele toitainetele võime kergesti hakata neid ületarbima ning see toob kaasa puudujäägi mõnes teises toitainete grupis.

Parim viis on kaasata kõik peamised toitainete grupid ning kasutada erinevaid toiduaineid. Kui ühel päeval on valguallikaks kaunviljad, näiteks oad siis järgmisel päeval võid kasutada valguallikana hoopis keedetud muna. 

5. Alusta kohe. Meie aju vananeb koos meiega ja nii nagu kahjustada saanud käe või jala juures, nii ka aju puhul on juba tekkinud kahju väga raske kui mitte võimatu tagasi pöörata. Seega on oluline, et sa alustaksid oma aju tervise eest hoolitsemisega võimalikult varakult. Kui sa ei ole sellele siiani tähelepanu pööranud, siis alusta nüüd! Ära lükka alustamist edasi.

Kaalulangetusega õnnestumise jaoks:

  1. Pööra tähelepanu toitumisele, liikumisele, puhkusele, suhtlusele ja ajugümnastikale.
  2. Kõige keerulisem neist on hoida kontrolli all söömist. Seeõttu vii end kurssi sellega, kuidas sa peaksid aju tervise hoidmiseks toituma.
  3. Sinu menüü peaks olema mitmekesine ja sisaldama piisavalt toitaineid kõikidest peamistest toitainegruppidest. Kindlasti tarbi kiudaineid, häid valguallikaid ja kasulikke rasvhappeid.
[ea_standard]